Ökosarok

ÖKOMUNKATERV a 2020/2021. tanévre

Az Ökomunkacsoport tagjai:

  • Bíró Tamás (tanuló)
  • Bódiné Gazdik Anikó (tanár)
  • Dudásné Noveczki Enikő (tanító)
  • Feczkó Márta (tanár),
  • Gál Réka (tanár)
  • Ivánné Vidra Mária (tanár)
  • Menyhárt Sándor (intézményvezető)
  • Ruppertné Kasza Regina (technikai dolgozó)
  • Surányi Erika (tanító)
  • Szél Ágnes (tanító)
  • Szőllősiné Nemes Viktória (tanító)
  • Tabi Ágota (tanító)
  • Trescsik Angéla (tanár)
  • Zumpf Katalin (tanító)

Az iskola Helyi tantervében megjelenő, fenntarthatósági nevelést célzó tanórák:

Alsó tagozat:

  • magyar irodalom (1 – 4. évfolyam
  • környezetismeret (3 – 4. évfolyam)
  • technika és tervezés (1 – 4. évfolyam)
  • vizuális kultúra (1 – 4. évfolyam)
  • testnevelés (1 – 4. évfolyam)                                  

Felső tagozat:            

  • természettudomány (5. évfolyam)
  • természetismeret (6. évfolyam)
  • biológia (7 – 8. évfolyam)
  • kémia (7 – 8. évfolyam)
  • fizika (7 – 8. évfolyam)
  • földrajz (7 – 8. évfolyam)
  • technika és tervezés (5 – 7. évfolyam)
  • vizuális kultúra (5 – 8. évfolyam)
  • testnevelés (5 – 8. évfolyam)

Iskolai projektek:

  • Tehetségnap, felelős: Szőllósiné N. Viktória, Gál Réka
  • Iskolanap, felelős: Bódiné G. Anikó, Tabi Ágota, Ivánné V. Mária
  • Cserebogár-projekt, felelős: Ivánné V. Mária
  • „Legzöldebb osztály” (vándordíj), felelős: Trescsik Angéla

Együttműködés külső intézményekkel:

  • Magyar Természettudományi Múzeum
  • Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
  • Magyar Állami Földtani Intézet
  • ELTE Természettudományi Kar
  • Keleti Károly Közgazdasági Szakgimnázium
  • Kőbányai Mászóka Óvoda
  • Bóbita Óvoda
  • Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Központ
  • Kőbányai Helytörténeti Gyűjtemény

Együttműködés civil szervezetekkel:

  • Magyar Környezeti Nevelési Egyesület/Beporzók munkacsoport
  • Iskolaméhészet

Tehetséggondozó szakkörök:

  • Kémia (Szabó Erika)
  • Sakk (Szőllősiné Nemes Viktória)
  • Életvitel (Bódiné Gazdik Anikó)
  • Informatika (Csabainé Kürtösi Emőke, Petőné Bertalan Mária)
  • Kórus (Dobos-Kovácsné Turóczy Éva, Bánki Gábor)
  • Ökoszakkör (Szél Ágnes, Kovács Marietta)

Iskolán kívüli tanórák, külső foglalkozások (a helyzetnek megfelelően, lehetőség szerint):

  • Múzeumlátogatások, felelős: osztályfőnökök
  • Látogatás a Füvészkertben, Fővárosi Állat- és Növénykertben, felelős: Ivánné Vidra Mária
  • Részvétel a Magyar Természettudományi Múzeum témanapjain és szakköri foglalkozásain, felelős: Csabainé Kürtösi Emőke

Célkitűzésünk:

Olyan fiatalokat szeretnénk nevelni, akik megismervén tiszteletben tartják az őket körülvevő élővilágot, környezettudatos magatartásukkal hozzájárulnak az ökológiai egyensúly fenntartásához. Arra törekszünk, hogy a tanítási órákon és az iskolai élet valamennyi területén a fenntarthatóság pedagógiai értékei kerüljenek a középpontba, intézményünkben kiemelt szerepet kapjon a környezeti nevelés.                       

Tevékenység
 
felelős

Az Ökomunkacsoport megalakulása, frissítése
augusztus 26.
Ivánné Vidra Mária

Az éves munkaterv összeállítás és nyilvánosságra hozatala az iskola honlapján
szeptember 5.

Ivánné Vidra Mária, Bíró Tamás

Tanulói ökocsoport létrehozása
szeptember 15.

Feczkó Márta, Surányi Erika

„Legzöldebb osztály” akció

szeptembertől januárig és februártól júniusig

Trescsik Angéla

Szelektív hulladékgyűjtés
folyamatos
Bódiné Gazdik Anikó

Beltéri növények gondozása
folyamatos
technikai dolgozók

Az iskolaudvar karbantartása
folyamatos
karbantartó

Szertárak rendezése
folyamatos
Feczkó Márta, Szabó Erika

Ökoaliújság frissítése
folyamatos
Trescsik Angéla

Ökomunkacsoport megbeszélése
kéthavonta
Ivánné Vidra Mária

Kirándulások, múzeumlátogatások szervezése
alkalmanként, lehetőség szerint
osztályfőnökök

Műhelymunka, a nevelőtestület tájékoztatása

3 alkalom/tanév
Ivánné Vidra Mária

Műhelymunka, a szülői közösség tájékoztatása
2 alkalom/tanév
Ivánné Vidra Mária, Bíró Tamás

Komplex tanulásszervezéshez kapcsolódó programok: témanap, témahét, projekt
 
Ivánné Vidra Mária

Fenntarthatósághoz kapcsolódó programok (szemétszedés, szelektív hulldékgyűjtés, Víz világnapja, Föld napja, Ki a tanteremből!- nap, Szamóca Kiskertész Tanoda, stb.)
alkalmanként

Ivánné Vidra Mária, osztályfőnökök

Önképzések, továbbképzéseken való részvétel
 

Tabi Ágota, munkaközösség-vezetők

Közös program civil szervezetekkel
1 alkalom/tanév
Ivánné Vidra Mária

Pénzügyi támogatások felkutatása
folyamatos
Menyhárt Sándor

Iskolai közösségi szolgálat segítése, középiskolások fogadása
alkalmanként
Ivánné Vidra Mária

 

Éves program:

Határidő

Tevékenység

Felelős

2020.

 

 

szept.

7-8. évf.

Bűnmegelőzés (külső előadó)

osztályfőnökök

szept.

Papírgyűjtés

Bódiné Gazdik Anikó

szept.

Tanulói ökocsoportok létrehozása

alsó: Surányi Erika

felső: Feczkó Márta

szept. 11.

Osztálykirándulások/felső

osztályfőnökök

szept. 7. – október 16.

Mozdulj a klímáért!

Tabi Ágota

Ivánné Vidra Mária

szeptember - október

„Egy délután az iskoláért” – karbantartás (2 alkalommal)

Ivánné Vidra Mária

okt. 1. kedd

Zene világnapja

Dobos-Kovácsné T. Éva

Bánki Gábor

október

Közös program a Magyar Természettudományi Múzeummal

Csabainé Kürtösi Emőke

okt.

Tökfesztivál (alsó tagozat)

Dózsáné Lukács Tímea

okt. 5. – 9.

Fenntarthatósági témahét

Feczkó Márta

okt. 30.

Göncölj a Földért! – Sulizsák akció meghirdetése

Gál Réka

nov. 2. – 10.

Göncölj a Földért! – Sulizsák akció meghirdetése

Szőllősiné N. Viktória

nov. – dec.

Ökoadvent/ökokarácsony

Trescsik Angéla

dec. 12.

Cserebogár-projekt zárása

Ivánné Vidra Mária

2021.

 

 

jan. 20.

Pingvin-tudatosság világnapja

Tabi Ágota, Ivánné

márc.

Pénzügyi-és vállalkozói témahét

7. évf. Erdős Noémi

8. évf. osztályfőnökök

márc. 6. péntek

Beporzók napja

Trescsik Angéla

márc. 12. péntek

Projektnap: megemlékezés március 15-ről

  • alsó tagozat: komplex csoportfoglalkozások
  • felső tagozat: Isaszeg

 

 

Zvaráné Sz. Gabriella

 

Dr. Hellerné Sz. Hajnalka

márc. 22.

Víz világnapja

osztályfőnökök, napközis nevelők

márc. 31.

Iskolanap: A 4 elem

 

Tabi Ágota, Ivánné Vidra Mária, Bódiné Gazdik Anikó

 

 

 

 

 

 

ápr.

Fenntarthatósági témahét

 

Feczkó Márta

 

ápr. 22.

Föld napja (projektórák)

szaktanárok

ápr.

Iskolaméhészet/vizsgálóláda fogadása

Szél Ágnes

máj.

Medvematek

Petőné Bertalan Mária

jún. 4.

Osztálykirándulások/alsó

osztályfőnökök

jún. 11.

 

Tehetségnap

Tabi Ágota, Ivánné Vidra Mária

június 14. hétfő

Ki a tanteremből!-nap

osztályfőnökök, napközis nevelők